Blog kategorie
Z naszego bloga malowanie po numerach
Prezent na dzień babci - kilka pomysłów na prezent
Prezent na dzień babci - kilka pomysłów na prezent

Prezenty dla dziadków na święta zawsze stanowi kłopoty. Niczego nie potrzebują, mają wszystko i chcieliby Ci podarować prezent. Ale czy naprawdę nie ma prezentu, który sprawi im radość i wywoła uśmiech na  twarzy? Zaskocz swoją babcię lub dziadka obrazami po numerach. Ten oryginalny prezent to wyjątkowa zabawa, która im się spodoba.

Dlaczego dziecko powinno rysować: co rozwija rysowanie u dzieci
Dlaczego dziecko powinno rysować: co rozwija rysowanie u dzieci

Dlaczego dziecko powinno rysować: co rozwija rysowanie u dzieci

Ponadto rysowanie pozytywnie wpływa na psychikę dziecka, uodparnia dzieci na stres i pomaga im lepiej się uczyć. Dlatego koniecznie jest wpisany w program przedszkoli i szkół podstawowych. Ponadto zajęcia są wygodne, łatwe i ciekawe do przeprowadzenia w domu. Dowiedzmy się bardziej szczegółowo, jak przydatne jest rysowanie dla dzieci.

Co rozwija rysunek

  1. Rysowanie rozwija małą motorykę, czyli delikatne i precyzyjne ruchy dłoni i palców. Szybka i rozwinięta motoryka pozytywnie wpływa na uwagę i pamięć, wzrok i mowę oraz stan komórek nerwowych. Zajęcia kształtują koordynację rąk i oczu. Ponadto modelarstwo doskonale trenuje i rozwija umiejętności motoryczne;
  2. Kształtuje się dobre pismo ręczne, rozwija się zręczność i szybkość reakcji. Rysując określony przedmiot dziecko zapamiętuje go, co oznacza, że pobudza pamięć. Czerpiąc z natury uczy się określać kolor, fakturę, objętość, proporcje i inne właściwości fizyczne;
  3. Regularne zajęcia z rysunku uczą dziecko konstruowania i obliczania czasu. Wytwarzają wytrwałość i kształtują dyscyplinę;
  4. W procesie twórczym rysowania dziecko dostrzega niuanse, fantazjuje i przekształca, szuka rozwiązań i opcji rozwoju zdarzeń. Rozwija spostrzegawczość i uważność, fantazję i wyobraźnię, kreatywność, myślenie niestandardowe, przestrzenne i asocjacyjne;
  5. Uczy orientacji w przestrzeni i rozwija wzrok, wyjaśnia, czym są obrazy dwu- i trójwymiarowe. W przyszłości dziecku łatwiej będzie opanować fizykę i matematykę;
  6. Przyczynia się do rozwoju sztuk pięknych i kultury światowej, pielęgnuje gust i miłość do estetyki. Dziecko zaczyna rozróżniać drobne szczegóły i elementy, porównywać i uogólniać, znajdować to, co prywatne i to, co wspólne;
  7. Dzieci uczą się kończyć to, co zaczęły, identyfikować i poprawiać błędy oraz analizować. Dziecko wyznacza sobie cel i idzie do wyniku. W razie potrzeby możesz rysować od nowa, biorąc już pod uwagę doświadczenie i poprzednie doświadczenia, a praca pójdzie łatwiej i szybciej, a wynik zadowoli Cię jeszcze bardziej, niż gdyby pierwszy rysunek wyszedł od razu.

Psychologiczne korzyści płynące z rysowania

Korzyści płynące z rysowania dla dzieci widoczne są również w sferze psychologicznej i emocjonalnej. Kreatywność pomaga walczyć ze stresem i zmartwieniami, pomaga uwolnić się od negatywności i odwrócić uwagę. Zajęcia uspokajają dziecko i normalizują stan psychiczny oraz zapewniają stabilność emocjonalną, co jest szczególnie przydatne w przypadku dzieci nerwowych i kapryśnych.

Malowanie poprawia nastrój i przemawia do dzieci. Może zajmować dziecko przez długi czas, dając tym samym dorosłym wolny czas. A wspólne rysowanie pomoże nawiązać kontakt z dzieckiem i lepiej się poznać. Stworzy to komfortową atmosferę i relacje oparte na zaufaniu. Ponadto będziesz się dobrze i ciekawie bawić.

Kreatywność, w tym rysowanie, to świetny sposób na opowiedzenie się i zadeklarowanie siebie. Dzięki rysunkom możesz zrozumieć życzenia i potrzeby, problemy i obawy, aktualny stan emocjonalny dziecka. Nie bez powodu psychologowie proszą o narysowanie czegoś, na przykład domu, drzewa, rodziny, osoby, nieistniejącego zwierzęcia i tak dalej.

Malowanie pomaga dziecku urzeczywistnić się jako osoba, która tworzy. Zwiększa samoocenę. Ciekawe, że chłopcy i dziewczęta rysują inaczej. Dziewczyny myślą w przenośni, rozwijają się tutaj emocje i wyobraźnia. Dlatego zwracają uwagę na drobiazgi i szczegóły, starannie narysowane postacie, dekoracje, twarze ludzi i tak dalej.

Chłopców cechuje schematyczne rysowanie i dosłowne postrzeganie symboli, logika i chęć analizowania. Na rysunkach znajdziesz więcej szczegółów technicznych i architektury, ale mniej dekoracji czy ludzi.

Jak rysować z dzieckiem

Im wcześniej dziecko weźmie do ręki ołówki, flamastry lub farby i zacznie rysować, tym lepiej. Możesz bezpiecznie rysować nawet z dzieckiem do roku. Dla małego dziecka bierzemy papier o dużym rozmiarze, ponieważ dziecku trudno jest rysować na małej kartce papieru. Odpowiednim rozwiązaniem będą stare i niepotrzebne tapety.

W tym celu zorganizuj kreatywny kącik. Wybierz miejsce w pokoju dziecięcym, w którym możesz umieścić starą lub zbędną tapetę, którą można pomalować. Tutaj możesz również umieścić tablicę kredową lub pisakową, po której rysujesz kolorową kredą lub pisakami.

Kredę, pisaki, farby i inne kreatywne przedmioty można wygodnie przechowywać w organizerach, słoikach lub wiaderkach, które można również zawiesić lub postawić w kreatywnym kąciku. Ważne jest, aby bezpiecznie zamocować pojemniki, aby nie spadły i nie przewróciły się, a zawartość nie wylała się.

Jeśli nie masz możliwości zaprojektowania kreatywnego kącika, weź papier, stare lub specjalne tapety i rozłóż je na podłodze. A dla małych dzieci odpowiednie są farby palcowe. Dla starszych dzieci można kupić specjalne tapety do rysowania z gotowymi konturami, które należy zakreślić, wykończyć i narysować. Po dwóch lub trzech latach możesz zaoferować dziecku kolorowanki.

Jak utrzymać zainteresowanie rysunkiem

Nawet jeśli dziecko nie chce być artystą ani łączyć swojego życia ze sztukami wizualnymi, przy okazji zdobędzie ważne i przydatne umiejętności, które będą mu potrzebne w szkole iw dorosłym życiu. Taka twórczość ma pozytywny wpływ na rozwój fizjologiczny i stan psychiczny. Dlatego eksperci radzą, aby zachęcić dzieci do pragnienia i chęci rysowania.

Aby nie zniechęcić dziecka do rysowania, a wręcz przeciwnie, wspierać jego zainteresowanie kreatywnością, zawsze chwal uzyskany wynik. W trakcie wspieraj dziecko i, jeśli to konieczne, podpowiadaj. Koniecznie wykaż zainteresowanie, zapytaj, dlaczego wybrał taki kolor, co narysował, komuś zadedykował ten rysunek i tak dalej.

Nie karć dziecka, jeśli coś mu się nie uda. W takim przypadku pomóż dziecku lub ponownie rozpocznij rysowanie. Jeśli widzisz błąd, wskaż go i powiedz, jak to naprawić, jak miałoby to lepiej wyglądać.

W żadnym wypadku nie śmiej się z rysunku i nie krytykuj dziecka! Powieś rysunki na ścianie lub umieść je w specjalnej teczce. Pomoże to uczcić twórcze odkrycia i umiejętności dziecka, zauważyć pozytywną dynamikę. Pochwal dziecko i powiedz, że każdy nowy rysunek jest lepszy od poprzedniego.

Nie zmuszaj dziecka do ćwiczeń. Sam musi dojść do twórczości i rysować według własnego pragnienia i inspiracji. Jeśli nie chce rysować, zaoferuj dziecku inne zajęcia rozwojowe. Można rzeźbić, czytać, wycinać i sklejać produkty, uczyć się alfabetu i cyfr, pisać i liczyć, składać konstruktorów czy mozaiki i tak dalej. Ale wybierz zajęcia zgodnie z wiekiem dziecka.

Zacznijcie malować z nami!

Dzieci uwielbiają kreatywne zajęcia, są do nich stworzone. Daj im namiastkę kreatywności nawet, gdy szkoły są zamknięte. Jest to niewymagająca technika, na której efekty patrzy się z przyjemnością. Przekonasz się, że dzieci nie tylko sobie z nią poradzą, ale wprost pokochają malowanie po numerach.

Jeśli zobaczą, że robią postępy i tworzą coś realnego, nie będą już chcieli wyjmować pędzla z ręki. Wspomaga rozwój zdolności motorycznych i koordynację ruchów. Dzieci uczą się posługiwać pędzlami i farbami. Jeśli trochę przeciągną za linię, nic się nie dzieje. Nasze farby bardzo dobrze kryją, dzięki czemu drobne wady można skorygować. Choć to właśnie drobne niedoskonałości są tym, co sprawia, że każdy obraz jest oryginalny i niepowtarzalny. Zebralismy dla Ciebie kilka przykładów łatwych do pomalowania obrzów:

Łączenie czasu

malowanie po numerach 1.jpg

Miniony

1.jpg

Dora poznaje świat

1.jpg

Auta

1.jpg

Spiderman

1.jpg

Rodzina delfinów

Malowanie po numerach Rodzina delfinów 1.jpg

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (InPost Paczkomat) już od 100,00 zł.
Darmowa dostawa od 100 zł
Godziny otwarcia: Pon.-pt. 9:00-16:00, sob: 9:00-14:00
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl